Zmiany w Kodeksie pracy od maja. Pracodawca musi zapewnić odpowiednie warunki i świadczenia
Pracownicy, którzy na co dzień wykonują swoje obowiązki służbowe przed komputerem, mogą nieco odetchnąć z ulgą. Według znowelizowanych przepisów w Kodeksie pracy pracodawca ma obowiązek spełnić kilka wymagań dotyczących zasad higieny oraz bezpieczeństwa pracy. Wobec tego Polacy mogą ubiegać się o dofinansowanie szkieł kontaktowych, a także oczekiwać, że ich stanowisko pracy będzie wyglądało tak, jak określono w zapisach. To jednak nie koniec majowych zmian w Kodeksie pracy.
Praca przed komputerem: do jakich przywilejów ma prawo pracownik? Wchodzą nowe przepisy
Pracodawcy mają obowiązek dostosować stanowiska pracy do nowych przepisów dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy. Zgodnie ze znowelizowanym rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe, które weszło w życie 17 listopada 2023 r., nowe przepisy dotyczące wyposażenia stanowisk pracy będą obowiązywać od 17 maja.
Zgodnie z nowymi przepisami stanowisko pracy obejmuje przestrzeń roboczą oraz:
- podstawowe wyposażenie: monitor, klawiaturę, myszkę lub inne urządzenia wejściowe, oprogramowanie z interfejsem użytkownika;
- krzesło i stół;
- opcjonalnie: stację dysków, drukarkę, skaner, uchwyt na dokumenty, podnóżek.
Wykonywanie pracy biurowej przez 8 godz. dziennie jest prawdziwym wyzwaniem dla naszego kręgosłupa, ale też dla nadgarstków i oczu. Wobec tego przepisy BHP wiążą się dla pracodawców ze spełnieniem określonych obowiązków. Oto co zakład pracy musi zapewnić pracownikowi:
- Krzesło musi być wyposażone w regulowane podłokietniki (wcześniej wystarczało, że posiadało podłokietniki).
- Konstrukcja biurka musi umożliwiać ergonomiczne ustawienie elementów wyposażenia stanowiska pracy. Dodatkowo blat biurka powinien być wystarczająco obszerny, aby umożliwić wygodne wykonywanie czynności związanych z pracą, a także ustawienie klawiatury w odległości umożliwiającej podparcie dla rąk i przedramion. Zaleca się możliwość zachowania co najmniej kąta prostego między ramieniem a przedramieniem.
Źródło: https://www.medonet.pl/biznes-system-i-zdrowie,zmiany-w-kodeksie-pracy–pracodawca-musi-zapewnic-odpowiednie-warunki-i-swiadczenia,artykul,20751009.html